The 2015 Top Sprinter Genesis auditions ended on a high note as the FINALS of the competition took centre stage in Lagos from October 1 to 3 at the Teslim Balogun Stadium, Surulere.

The event followed hot on the heels of the last auditions which held sway in Benin at the UNIBEN Sports Complex a week before!

The Lagos FINALS saw Teams of athletes from all over Nigeria assembled by Olympians Deji Aliu, Glory Alozie, Uchenna Emedolu and Francis Obikwelu, battle it out for supremacy in one final exciting competition to wrap our 2015 programme!!

The athletes rekindled their rivalry at the Lagos finals.
The athletes rekindled their rivalry at the Lagos finals.
All four coaches presented teams at the event.
All four coaches presented teams at the event.

Though the quartet could not physically re-ignite their rivalry on the track, they capitalised on the strengths of their respective teams, having selected their favourite athletes from auditions held in Lagos, Ibadan, Enugu and Benin during the course of the year.

It was only fair to take the grand finale of the Top Sprinter auditions back to the Centre of Excellence, considering that the campaign took off unheralded in February at the University of Lagos Sports Complex, with about 70 athletes in attendance in a space of three weekends.

The train thereafter moved to Ibadan, Enugu and then the Edo State capital, with the number of athletes soaring at subsequent venues.

Coach Glory Alozie leading her team out for a training session.
Coach Glory Alozie leading her team out for a training session.
Coach Francis Obikwelu strikes a pose with his team.
Coach Francis Obikwelu strikes a pose with his team.

The reception the initiative has garnered from emerging athletes and their established counterparts, as well as the zeal the athletes have displayed over time is proof enough that talent abound in Nigeria, and that the country has more than enough potential to rule the world of Track and Field if properly harnessed.

Competitions were held in both the Secondary School and Senior categories. Also, electronic timers were used for the FINALS, making it the first time the device was employed since the first auditions held in Lagos earlier in the year. Day 1 saw athletes compete in the Boys’, Girls’, Men and Women categories of the 100m and heats of the 400m.

Coach Uchenna Emedolu presented a formidable team at the Lagos finals.
Coach Uchenna Emedolu presented a formidable team at the Lagos finals.
Coach Deji Aliu hangs out with his team.
Coach Deji Aliu hangs out with his team.

The men’s event was keenly competed in, but it was winner of the Enugu auditions, Team Emedolu’s Olisakwe Chukwudi who emerged victorious. He took the win in 10.66s ahead of team mate, Thankgod Igube (10.71s) and Kehinde Olubodun (10.80s) of Team Aliu. The ‘B’ final was won by Team Obikwelu’s Emmanuel Arowolo who returned a time of 11.08s.

Winner of the women’s 100m/200m in Benin, Marvelous Asemota of Team Obikwelu demonstrated that she was no local champion, beating Team Alozie’s duo of Silverlin Nwokocha (12.49s) and Josephine Omaka (12.60s) to take the title with a time of 12.42s.

Olisakwe Chukwudi was the man to beat in the 100m.
Olisakwe Chukwudi was the man to beat in the 100m.
Marvelous Asemota continued her winning streak in Lagos.
Marvelous Asemota continued her winning streak in Lagos.

Raymond Ekevwo continued his winning streak in Lagos, taking the Boys’ category of the sprint double in 11.16s and 22.14s respectively. The youngster put up an impressive show at the Benin auditions, thus catching the eye of national record holder in the men’s 200m, Obikwelu who quickly drafted him into his team.

Isaac Michael (11.53s) and Moses Imoh (11.58s) finished 2nd and 3rd in the Boys’ 100m. Despite her dominance in the Girls’ category of the sprint double at the very first auditions in Lagos, Team Aliu’s Ruth Usoro knew she had a fight on her hands if she was to retain victory on her home turf.

Chiamaka beat Ruth Usoro to the girls' 100m title.
Chiamaka beat Ruth Usoro to the girls’ 100m title.
Bashiru Abdullahi won the 110 Hurdles.
Bashiru Abdullahi won the 110 Hurdles.

Chiamaka Egbochinam of Team Obikwelu proved a worthy competitor as she sped off to victory in 12.62s, while Usoro and team mate, Blessing Ogundiran followed in 12.80s and 12.92s respectively.

Nkechi Nwaobia took the ‘B’ race with a time of 13.79s. The hurdle events were competed in on Day 2, as well as the finals of the 200m and 400m in the senior category.

Ngozi Nwichi, Ann Nwogu and Uchechi Brown were the Top 3 finishers in the 100m Hurdles, while Bashiru Abdullahi (14.82s) of Team Alozie, Richard Alaka and Roy Michael got to the podium in the 110 Hurdles.

Thankgod Igube dominated the men's 200m.
Thankgod Igube dominated the men’s 200m.
Ifunaya Moughalu (in black) won the women's 200m race.
Ifunaya Moughalu (in black) won the women’s 200m race.

The 200m race was another event to watch out for as Thankgod Igube replicated his feat at the Enugu leg of the competition. Igube exerted revenge for his 100m loss to Chukwudi, overcoming an injury scare to inspire a 1-2 for Team Emedolu as he clocked a time of 21.68s while the latter coasted home in 21.83s.

Arowolo was 3rd in 21.95s while Chibike Egbochinam won the ‘B’ race with 22.60s. Ifunaya Moughalu had a good outing in the women’s 200m as she got to the finishing line in 25.64s while Marvelous Asemota and Uchechi Brown settled for 2nd and 3rd.

Glory Nyenke emerged winner in the Girls' 200m.
Glory Nyenke emerged winner in the Girls’ 200m.
David Nnorom finished 2nd in the Boys' 200m race.
David Nnorom finished 2nd in the Boys’ 200m race.

Raymond Ekevoh (22.14s), David Nnorom (22.63s) and Bowofoluwa Egbeyemi (22.73s) enjoyed podium finishes in the Boys’ 200m while Isaac Michael took the ‘B’ final with 23.13s. It was a 1-2 for Team Aliu in the Girls’ 200m as Glory Nyenke (25.94s) and Ruth Usoro (26.00s) proved too fast for Chiamaka Egbochinam (26.21s).

Zainab Ibilade of Team Obikwelu took the ‘B’ race. Team Aliu’s Afeez Abdulrahman posted a time of 48.04s to finish ahead of Team Emedolu’s duo of Chukwuma Madunta (48.74s) and Chidozie Kalu (49.24s) in the men’s 400m.

Afeez Abdulrahman was unstoppable in the men's 400m.
Afeez Abdulrahman was unstoppable in the men’s 400m.
Queen Egege coasted to victory in the women's 400m.
Queen Egege coasted to victory in the women’s 400m.

Fresh from her victory in Benin, Queen Egege extended her winning streak to Lagos, taking the win in the women’s 400m in 56.08s. She was followed by Knowledge Omovoh (56.33s) and Rita Odigbo (56.91s).

In the Boys’ event which was held on Day 3, Timilehin Falolu (50.88s) overcame the threat posed by his much taller counterpart, Toluwani Adebakin, while Segun Adenuga finished 3rd. Team Aliu secured a 1-2 in the Girls’ 400m as Aminat Alabi (57.23s) and Glory Nyenke finished tops while Blessing Obariehu followed in 3rd position.

Favoured to win the men’s 4x100m, Team Emedolu did not disappoint as Egbochinam, Chukwudi, Onyeji Nwafor and Igube finished ahead of Team Aliu (Olubodun, Victor Peka, Peter Chukwu and Edwin Peter), and Team Obikwelu comprising of Ekevwo, Jerry Jakpa, Arowolo and Abiola Soyemi.

Team Emedolu dominated the senior category of the relays.
Team Emedolu dominated the senior category of the relays.

Team Emedolu 4x400m women

The quartet of Brown, Omovoh, Egege and Nwokocha gave Team Emedolu an edge once more in the women’s 4x100m, while Chinenye Chukwu, Asemota, Rashidat Lawal and Oluwabukola Alagbe of Team Obikwelu settled for 2nd.

Chinedu Akhigbe, Ekevwo, Pius Etiobhio and Nnorom won the Boys’ 4x100m title for Team Obikwelu, with Teams Aliu and Alozie coming 2nd and 3rd. Team Emedolu proved unassailable in the Men’s 4x400m relay, having presented two squads (Teams A and B) which finished 1st and 3rd respectively in 3:17.58 and 3:20.23. Team Aliu’s ‘A’ squad placed 2nd with 3:20.15.

The Boys’ and Girls’ category of the 4x400m was won by Team Aliu after returning a time of 3:33.74 and 4:12.57 respectively. Falolu, Tomilade Adeponle, Adenuga and Emmanuel Urua did the honours in the Boys’ event as their female counterparts Feyisara Edun, Usoro, Nyenke and Alabi followed suit in the Girls’ race.

Ikoko Onengi and David Nnorom

Ruth Usoro

Team Aliu

Glory Alozie

43

46

SHARE
Yemi Olus is a Senior Sports Writer at Making of Champions. She has a bias for athletics and was previously a Sports Reporter at the National Mirror, where she hosted a weekly column ‘On the Track with Yemi Olus’ for over two years. A self-acclaimed ‘athletics junkie’, she has covered national and international events live, such as the National Sports Festival and the African Athletics Championships, and has also freelanced for the Athletics Federation of Nigeria (AFN). Yemi holds a BA in Public Administration from Ahmadu Bello University .

2 COMMENTS

  1. a good summary, however, a battery of cheap phones all around the stadium could have been used to give us a comprehensive video coverage of this event…it does a lot more… it allows us to access in real time relative to local conditions what those performances really mean and be able to judge from body language also who the real championship potentials / material really are…even those who may have had a bad day at the office… a lot can be determined from a video clip… please if there is available video for this event, do provide… THANKS are in deed in order for your service … many thanks.

  2. I want to thank team top sprinter for giving Nigerian grassroot athletes an opportunity to showcase wat they do best. though I did not make the team that went to Lagos from Benin but I believe that everything happens for a reason. For me, this is just the beginning of a great career in the 400m hurdle. thanks for the encouragement.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here