Here’s the full schedule of ALL Team Nigeria events on Day 13 of the African Games taking place in Morocco. Follow Making of Champions on any of our social media platforms for LIVE TWEETS on Twitter and POSTS on Facebook and Instagram throughout the day.

ATHLETICS (RABAT)

7:30am: Women’s 20km Walk: Fadekemi Olude

9:30am: Women’s Heptathlon 100mH – Ruth Oluwakemi Francis

10:15am: Women’s Heptathlon High Jump – Ruth Oluwakemi Francis

4:45pm: Women’s Javelin Throw Final – Kelechi Nwanaga

5:00pm: Women’s Heptathlon Shot Put – Ruth Oluwakemi Francis

5:25pm: Men’s 400m Hurdles 1st Round – Rilwan Alowonle & Timothy Emoghene

5:45pm: Women’s 400m Final – Patience Okon-George & Favour Ofili

6:00pm: Men’s 400m Final – Emmanuel Ojeli & Chidi Okezie

6:35pm: Women’s 100m Hurdles Final – Tobi Amusan & Grace Ayemoba

6:45pm: Women’s Heptathlon 200m – Ruth Oluwakemi Francis

7:10pm: Women’s 4x100m Final

7:20pm: Men’s 4x100m Final

BADMINTON (AIN CHOK)

9:00am: Men’s Singles Quarterfinal 1 – Habeeb Temitope Bello (NGR) vs Georges Julien Paul (MRI)

9:00am: Men’s Singles Quarterfinal 2 – Godwin Olofua (NGR) vs Youcef Sabri Medel (ALG)

9:00am: Men’s Singles Quarterfinal 4 – Anuoluwapo Juwon Opeyori (NGR) vs Melvin Appiah (MRI)

TENNIS (RABAT)

10:00am: Women’s Doubles Quarterfinals – Aanu Ayegbusi/Blessing Audu, Adesuwa Deandra Osabuohien/Oyinlomo Quadre

WRESTLING (MOHAMMED V SPORTS COMPLEX)

11:00am: Men’s Greco-Roman 60kg Semi-Finals – Ikechukwu Robinson

11:00am: Men’s Greco-Roman 67kg Repechages – Alfred Parkistan

11:00am: Men’s Greco-Roman 77kg Repechages – Emmanuel Nworie

11:00am: Men’s Greco-Roman 87kg Repechages – Tochukwu Okeke

TABLE TENNIS (RABAT)

11:00am: Men’s Singles 1/16 Match 1 – Aruna Quadri (NGR) vs Mohamed Sofiene Boudjadja (ALG)

11:00am: Men’s Singles 1/16 Match 5 – Bode Abiodun (NGR) vs Ibrahima Diaw (SEN)

11:45am: Men’s Singles 1/16 Match 9 – Segun Moses Toriola (NGR) vs Mohammed Krichel (MAR)

11:45am: Men’s Singles 1/16 Match 13 – Olajide Adeyemi Omotayo (NGR) vs Andy Brigaud (GAB)

11:45am: Men’s Singles 1/16 Match 14 – Mati Taiwo (NGR) vs Ahmed Saleh (EGY)

12:30pm: Women’s Singles Quarterfinal 1 – Nuratu Ajoke Ojomu (NGR) vs Lynda Loghraibi (ALG)

12:30pm: Women’s Singles Quarterfinal 4 – Olufunke Oshonaike (NGR) vs Mariam Alhodaby (EGY)

12:30pm: Women’s Singles Quarterfinal 6 – Cecilia Otuime Akpan (NGR) vs Hannfou Nana Sarah (CMR)

12:30pm: Women’s Singles Quarterfinal 7 – Fatimo Bello (NGR) vs Reem El-Eraky (EGY)

12:30pm: Women’s Singles Quarterfinal 8 – Offiong Edem (NGR) vs Katia Kessaci (ALG)

WEIGHTLIFTING (RABAT)

12:00pm: Women’s 71kg Competition – Caroline Oko-Uokha, Liadi Taiwo.

3:00pm: men’s 81kg Competition – Adedapo Opadeji, Dickson Seldom.

6:00pm: Men’s 89kg Competition – Desmond Akano, Michael Anyalewechi.

BOXING (RABAT)

2:00pm: Men’s Welterweight (69kg) Semi-Final – Abdul-Afeez Ayoola (NGR) vs Boniface Mogunde Maina (KEN)

2:00pm: Women’s Welterweight (69kg) Semi-Final – Bolanle Temitope Shogbamu (NGR) vs Ivanusa Moreira (CPV)

2:00pm: Men’s Super Heavyweight (+91kg) Semi-Final – Solomon Imoleayo Adebayo (NGR) vs Yousry Hafez (EGY)

6:00pm: Women’s Lightweight (60kg) Semi-Final – Fadilat Keji Tijani (NGR) vs Khouloud Hlimi Ep Moulahi (EGY)

6:00pm: Women’s Middleweight (75kg) Semi-Final – Toyin Esther Adejumola (NGR) vs Rady Gramane (MOZ)

VOLLEYBALL

5:00pm: Women’s Semi-Final 2 – Nigeria vs Kenya

SHARE
Oluwadare Popoola
Athletics is a special shade of life for me, and my confidence has received a boost since I started out covering the sport from the stands of my home, and now as a Junior Sportswriter with Making of Champions - an opportunity to get better at what I do.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here